423092-2019 - PlaneringSverige-Göteborg: Färjetransport
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båt 2022 Lysekil Skaftö
Referensnummer: VT 2022:4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60610000 Färjetransport
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla båttrafik med trafikstart under 2022 med benämningen ”Båt 2022 Lysekil Skaftö”
Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under hösten 2020. Trafiken omfattar idag ett ordinarie fartyg samt utförs ca 112 000 resor per år enligt det nuvarande avtal.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd och slutförda förlängningsförhandlingar.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)