423094-2021 - ResultatSverige-Ludvika: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikations- och lärplattform för förskola, grundskola och särskola
Referensnummer: GNU 2021/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett kommunikations- och lärplattformssystem för alla skolformer till Gagnef- och Hedemora kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemet omfattar en digital arbetsyta för personal och elever och som möter kravet på transparens gentemot vårdnadshavare och elever. Det pedagogiska arbetet ska stödjas genom att underlätta framtagande och förevisning av lektions- och veckoplanering, formativ återkoppling, sammanlagd bedömning samt dokumentation av verksamhetens arbete mot läroplansmål. Det ska även avlasta det dagliga administrativa arbetet, såsom närvaroregistrering, betygsunderlag och schemavisning