423154-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklam- och kommunikationstjänster – grafisk formgivning och produktion; forskningsvisualisering, teknisk illustration och animation samt mäss- och monterproduktion
Referensnummer: C 2022-1476
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att hitta leverantörer som kan leverera lösningar inom grafisk formgivning och produktion, forskningsvisualisering – teknisk illustration och animation samt mäss- och monterproduktion. Vi söker leverantörer som kan matcha Chalmers starka varumärke med leveranser av grafiska lösningar med hög kvalitet, hantverksskicklighet och kreativ höjd. Anbudsgivare behöver ha ett intresse och en förståelse för teknik och organisationer med komplexa erbjudanden. Leverantören får gärna ha tidigare erfarenheter av arbete med utbildning, forskning eller akademi.
Utgångspunkten för all visuell kommunikation är att hålla sig inom ramarna för Chalmers grafiska profil. För mer information se bilaga Chalmers visuella identitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Chalmers tekniska högskola har i dag Sveriges starkaste varumärke på området högre utbildning och forskning. Det illustreras tydligast av Kantar Sifos anseendeindex för svenska lärosäten. En lista som toppats av Chalmers under samtliga år den hittills existerat.
Denna upphandling syftar till att hitta leverantörer som kan leverera lösningar inom grafisk formgivning och produktion, forskningsvisualisering – teknisk illustration och animation samt mäss- och monterproduktion. Vi söker leverantörer som kan matcha Chalmers starka varumärke med leveranser av grafiska lösningar med hög kvalitet, hantverksskicklighet och kreativ höjd. Anbudsgivare behöver ha ett intresse och en förståelse för teknik och organisationer med komplexa erbjudanden. Leverantören får gärna ha tidigare erfarenheter av arbete med utbildning, forskning eller akademi.