423165-2019 - PlaneringSverige-Värnamo: Utrustning för industrikök
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och produkter av Textilvård, spol- diskdesiinfektorsutrustning-, Kyl och Storköksutrustning
Referensnummer: UHN.2019.13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39314000 Utrustning för industrikök
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun kommer att göra en upphandling avseende inköp, service, reparationer och installation av kylutrustning, spol- och diskdesinfektorsutrustning, storköksutrustning och textilvårdsutrustning. Avrop kommer att göras upp till 300 000 kr för kyl och storköksutrustning samt 150 000 kr för spol- och diskdesinfektorsutrustning och textilvårdsutrustning. Vid avrop över dessa summor kommer vi att konkurrensutsätta dessa produktområden på nytt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Textilvårdsutrustning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39314000 Utrustning för industrikök, 50000000 Reparation och underhåll, 50880000 Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning, 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värnamo kommun kommer att göra en upphandling avseende inköp, service, reparationer och installation av kylutrustning, spol- och diskdesinfektorsutrustning, storköksutrustning och textilvårdsutrustning. Avrop kommer att göras upp till 300 000 kr för kyl och storköksutrustning samt 150 000kr för spol- och diskdesinfektorsutrustning och textilvårdsutrustning. Vid avrop över dessa summor kommer vi att konkurrensutsätta dessa produktområden på nytt.
Spol- och diskdesinfektorsutrustning
Del nr: 2
Kylutrustning
Del nr: 3
Värnamo kommun kommer att göra en upphandling avseende inköp, service, reparationer och installation av kylutrustning, spol- och diskdesinfektorsutrustning, storköksutrustning och textilvårdsutrustning. Avrop kommer att göras upp till 300 000kr för kyl och storköksutrustning samt 150 000kr för spol- och diskdesinfektorsutrustning och textilvårdsutrustning. Vid avrop över dessa summor kommer vi att konkurrensutsätta dessa produktområden på nytt.
Storköksutrustning
Del nr: 4