423186-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skrivbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Formgivare och redaktör inom 2 anbudsområden.
Referensnummer: 22671/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92312211 Skrivbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska institutet (SI) inbjuder er till anbudsgivning i ramavtalsupphandling inom två olika anbudsområden för SI:
Anbudsområde 1: Formgivare;
Anbudsområde 2: Redaktör.
Områdena kommer att prövas och utvärderas var för sig. Anbudsområde 2 innefattar 2 olika kategorier, kategori engelska och kategori svenska, som också utvärderas var för sig. Det är möjligt att lämna anbud på vart och ett eller bägge områdena och/eller kategorierna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska institutet (SI) inbjuder er till anbudsgivning i ramavtalsupphandling inom två olika anbudsområden för SI.
Områdena kommer att prövas och utvärderas var för sig. Anbudsområde 2 innefattar 2 olika kategorier, kategori engelska och kategori svenska, som också utvärderas var för sig. Det är möjligt att lämna anbud på vart och ett eller bägge områdena och/eller kategorierna. I och med att SI har delat in upphandlingen i 2 anbudsområden och 2 olika kategorier finns möjligheter för flera anbudsgivare att vara med och delta samt tilldelas kontrakt i upphandlingen. Uppskattat årligt värde på kontrakten för området Formgivare är ca 1 000 000 SEK/år och för området Redaktör ca 700 000 SEK/år.
De upphandlingskontrakt som tilldelas på anbudsområdena är i form av ramavtal som löper i tjugofyra (24) månader. SI har därefter option på att förlänga ramavtalen med tolv (12) månader i taget vid 2 tillfällen, för en total avtalstid om högst fyra (4) år.
SI avser att teckna ramavtal enligt följande:
med minst tre (3) leverantörer inom Anbudsområde 1 (Formgivare);
med minst två (2) leverantörer inom Anbudsområde 2 (Redaktör), kategori engelska;
med minst två (2) leverantörer inom Anbudsområde 2 (Redaktör), kategori svenska.
Avropen kommer att ske genom den nya avropsformen, delvis förnyad konkurrensutsättning, hos samtliga de leverantörer som SI skrivit ramavtal med. Detta innebär att SI vid större uppdrag normalt kommer att använda förnyad konkurrensutsättning, dvs. samtliga ramavtalsleverantörer som SI skrivet ramavtal med får förfrågan om uppdrag. Vid avrop av mindre uppdrag (understigande 2 x gällande prisbasbelopp enligt Socialförsäkringsbalken (2010:110)) förbehåller sig dock SI rätten att avropa enligt rangordning förutsatt att leverantören är i stånd att leverera.