423195-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Kämpetorpsskolan.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Befintlig skola byggs till med 2 stycken nya skolbyggnader samt ny byggnad för tillagningskök och matsal. Befintliga byggnader genomgår en omfattande ombyggnad.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212422 Byggnation av matsal, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.