423211-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internrevisionstjänster SCB.
Referensnummer: 2017/1182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Internrevisionstjänsterna kan avse utvärdering och förslag till förbättring av SCB:s riskhantering, interna styrning och kontroll, IT-revision och ledningsprocesser. Tjänsterna kan komma att utföras i form av självständig granskning utifrån revisionsplan, deltagande granskning och rådgivning.
Internrevisionstjänsten ska kunna beställas med kort varsel och fungera som en resurs och kompetensförstärkning till SCB:s internrevision.
SCB:s behov uppskattas till 300 timmar per år. SCB garanterar ingen omsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212200 Internrevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet:
Internrevisionstjänsten ska kunna beställas med kort varsel och fungera som en resurs och kompetensförstärkning till SCB:s internrevision. Konsultstödet ska kunna genomföra granskningar och ge råd och stöd i de frågeställningar som SCB:s internrevision ställs inför. Granskningar ska kunna genomföras både självständigt och tillsammans med SCB:s internrevision.
Omfattning:
SCB:s behov uppskattas till 300 timmar per år. Uppskattad fördelningen av dessa timmar framgår av Bilaga Priser. Uppgifterna i Bilaga Priser är endast till för utvärdering av priser i upphandlingen och innebär ingen förpliktelse från SCB:s sida. SCB garanterar ingen omsättning.
Anbudsområde:
Denna upphandling är inte indelad i olika anbudsområden. Anbudsgivaren ska kunna offerera och leverera samtliga efterfrågade tjänster. Delat anbud accepteras inte.
Instruktioner för att lämna anbud:
Anbud ska lämnas digitalt i upphandlingsverktyget TendSign genom ifyllande av de filer och formulär som ingår i förfrågan. Elektroniska filer som bifogas anbudet ska vara i ett format vars läsbarhet är allmänt tillgänglig (ex. PDF, Word, Excel). Bilagor önskas endast där sådana uttryckligen efterfrågats. Observera att största storlek på enskild fil/dokument är 50 MB. Anbud som inlämnats/inkommit på annat sätt till upphandlande myndighet än vad som ovan beskrivits, kommer att förkastas.
Anbudsutvärdering:
Priser ska lämnas i enlighet med Bilaga Priser. Samtliga gulmarkerade celler ska vara ifylld och anges som pris per timme. Fördelningen av timmar mellan de olika tjänsterna är en uppskattning och är endast till för anbudsutvärderingen. Totalt utvärderingspris räknas ut automatiskt.
SCB kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grunder för tilldelning: Pris: Anbud med lägst Totalt utvärderingspris enligt Bilaga Priser kommer att antas.
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta utvärderingspris kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från SCB.
E-fakturering:
Fakturering ska göras elektroniskt om SCB inte anger annat. Vid elektronisk fakturering används standardformatet Svefaktura.