See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Arkitekter Byggnad
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Arkitekttjänster inom följande arkitektområden, * Arkitekter för bostäder, vård och omsorgsboende samt boende med särskild service * Arkitekter för kommersiella lokaler * Arkitekter för kulturbyggnader * Arkitekter för skola och idrottsanläggningar Upphandlingen är uppdelad i delar varvid anbud kan anges på ett, flera eller samtliga delområden
Intern identifierare: N050U25-226
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Arkitekter för bostäder, vård och omsorgsboende samt boende med särskild service
Beskrivning: Ramavtalet omfattar i denna del arkitekttjänster för nybyggnad, ombyggnad, tillbyggnad, renovering och komplettering av bostadsbyggnader (framför allt flerbostadshus), vård- och omsorgsboenden samt boenden med särskild service – med tillhörande byggnader/lokaler.
Intern identifierare: 1. Arkitekter för bostäder, vård och omsorgsboende samt boende med särskild service
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Arkitekter för kommersiella lokaler
Beskrivning: Ramavtal omfattar i denna del arkitekttjänster för nybyggnad, ombyggnad, tillbyggnad, renovering och komplettering av kommersiella lokaler och övriga lokaler för verksamheter som inte omfattas av område A1, A3 och A4. I begreppet kommersiella lokaler innefattas byggnader och fastighetsområden som hyrs ut för privat affärsverksamhet, föreningar och offentlig förvaltning.
Intern identifierare: 2. Arkitekter för kommersiella lokaler
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. Arkitekter för kulturbyggnader
Beskrivning: Ramavtalet omfattar i denna del arkitekttjänster som rör kulturbyggnader. Uppdragen omfattar framförallt ombyggnad och renovering men i vissa fall även ny- och tillbyggnad i direkt anslutning till kulturbyggnad/kulturmiljö . Med kulturbyggnader avses byggnader som har kulturvärden - dvs byggnadstekniska, historiska, kulturhistoriska, miljömässiga, konstnärliga och arkitektoniska värden och som är skyddade eller reglerade av Plan- och bygglagen 8 kap 13 §, eller är byggnadsminnen enligt Kulturmiljölagen 3 kap eller har skydd enligt detaljplan. Kulturbyggnader avser även byggnader som omfattas av riksintresseområden för kulturmiljö (miljöbalken) och/eller andra bevarandeprogram och bevarande intressen.
Intern identifierare: 3. Arkitekter för kulturbyggnader
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Arkitekter för skola och idrottsanläggningar
Beskrivning: Ramavtalet omfattar i denna del arkitekttjänster för nybyggnad, ombyggnad, tillbyggnad, renovering av kompletteringar av byggnader för skolor, förskolor, idrottsanläggningar och tillhörande byggnader/lokaler. Med idrottsanläggning menas dels idrottshall, men även till exempel simhall och ishall.
Intern identifierare: 4. Arkitekter för skola och idrottsanläggningar