423262-2018 - ÄndringSverige-Jönköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fagerslätt nybyggnad skola och idrottshall
Referensnummer: 18/164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering av ny skola och idrottshall. Lokaler för 350 elever. Den nya skolan organiseras för verksamheten F-6. Ytan för skolan omfattar ca 5 400 kvm. I denna yta ingår en fullstor idrottshall med mindre läktare. I skolan ska finnas ett tillagningskök och matsal.
Uppdraget avser att upprätta systemhandlingar, bygglovshandlingar, förfrågningsunderlag, bygghandlingar samt relationshandlingar.