423264-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Konsulttjänster för säkerhet
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal av konsulter för övning och utbildning
Referensnummer: 18-9526
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
PTS upphandlar härmed ett ramavtal för konsulter för övning och utbildning. Konsultstödet behövs vid planering, utförande och utvärdering av både övningar och utbildningar.
Då konsulterna kan komma att få ta del av hemliga uppgifter genomförs detta som en säkerhetsskyddad upphandling med säkerhetsskyddsavtal. Säkerhetsskyddsavtalet är på nivå 3.