Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mandolingatan kvarter D - Nyproduktion hyresrätter
Referensnummer: FBU 2017-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser entreprenadarbeten av Kvarter D med entreprenadformen Totalentreprenad. Kvarter D är indelat i fyra bostadshus, bostadshusen utförs med trappningar i 3–7 våningar och är till viss del underbyggda med källare. Kvarter D omfattar 122 hyreslägenheter, en mindre lokal för butiks- eller kontorsverksamhet samt Husvärdskontor och Trädgårdsförråd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen