423293-2020 - ResultatSverige-Vankiva: Tjänster avseende vattenföroreningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av reningsprocess för färgvatten
Referensnummer: HMAB 2020/419
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Hässleholm Miljö AB vill upphandla och utveckla en behandlingsmetod för rening av färgvatten i samarbete med en anbudsgivare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39350000 Utrustning för avloppsrening, 39370000 Vattenanläggningar, 42912000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vätskor, 42912300 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten, 42912310 Vattenfiltreringsapparater, 42912330 Vattenreningsutrustning, 45232430 Vattenrening, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk, 51514110 Installation av maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten, 65120000 Drift av vattenreningsanläggning, 90420000 Rening av avloppsvatten, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen