423327-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnation av domstolsbyggnad – Hyresavtal, Sundsvalls tingsrätt - Förhandsannonsering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyresavtal, Sundsvalls tingsrätt - Förhandsannonsering
BeskrivningDomstolsverket planerar att genomföra en hyresavtalsupphandling inom Sundsvalls kommun. Lokalen ska vara belägen inom markerat område enligt bilaga områdeskarta Sundsvall 2025-06-27. Hyresgäst kommer vara Domstolsverket och Brukare av lokalen kommer vara Sundsvalls tingsrätt, Hyres- och Arrendenämnden i Sundsvall samt Rättshjälpsmyndigheten. För lokalerna upprättar Domstolsverket ett särskilt lokalprogram. I förhandsannonsen finns ett utkast på lokalprogram för att ge en uppfattning om volymen för lokalerna, se bilaga utkast till lokalprogram Sundsvalls tr, HAN, RN 2022-06-23 rev. D 2025-02-14. Anbudsgivarens åtagande medför anskaffning av tomtmark/fastighet/byggnad, genomförande av detaljprojektering och entreprenadarbeten, inhämtande av erforderliga myndighetstillstånd, upplåtande av lokaler genom hyresavtal samt fastighetsförvaltning. Hyresavtalsupphandlingen beräknas annonseras i augusti 2025. Observera att detta är en förhandsannons, inte en anbudsinbjudan. Ingen ytterligare information kommer delges och Domstolsverket kommer inte besvara några frågor med anledning av förhandsannonsen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216112 Byggnation av domstolsbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115849:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216110 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45210000 Byggnadsanläggning