423362-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Karosser, släp- eller påhängsvagnar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandvårdstrailer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Folktandvården avser att genom denna upphandling teckna avtal med en leverantör som kan tillhandahålla, bygga och anpassa ett fordon för mobil tandvårdsklinik s.k. tandvårdstrailer som ska användas för att uppsöka t.ex. skolelever och andra kunder.
Avtalet avser köp av en (1) mobil tandvårdstrailer (Varan) med möjlighet till tecknande av ett separat serviceavtal efter garantiperiodens slut. För mer information om upphandlingens omfattning och innehåll, se avsnitt 5 Kravspecifikation.
Upphandlingen avser inte ett dragfordon. En separat upphandling kommer att genomföras vid senare tidpunkt av ett dragfordon till tandvårdstrailern.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34200000 Karosser, släp- eller påhängsvagnar, 34210000 Fordonskarosser, 34211000 Busskarosser, ambulanskarosser och karosser för lastfordon
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.