423365-2016 - ResultatSverige-Göteborg: Fordon för avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhyrning av 1 st. materialhanterare till Renovas anläggning på Kläpp, Ödsmål.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Hyra
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Avtal avseende förhyrning av 1 st. materialhanterare (plockmaskin) till Renovas anläggning på Kläpp, Ödsmål.
Materialhanteraren kommer till största delen köras utomhus, på en yta där merparten av markbeläggningen består av asfalt och till viss del av betong.
Materialhanteraren kommer att användas för att sortera blandat bygg- och rivningsavfall samt hushållens grovavfall. Sammanlagt hanteras ca 10 000 ton/år.
Befintlig maskin nyttjas ca 1 300-1 560 timmar/år, 25-30 timmar/vecka.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34144510 Fordon för avfall, 34114000 Specialfordon, 34140000 Tyngre motorfordon
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.