423382-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Obesitaskirurgi
Referensnummer: RS 2018/1153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen ansvarar för att tillhandahålla kvalitativ, likvärdig och patientsäkervård för invånarna i länet. För att lösa detta uppdrag samarbetar Regionen med externa leverantörer. Ibland uppstår situationer när väntetiden blir för lång och ett behov av att snabbt köpa vård av andra vårdgivare blir aktuellt, för att kunna erbjuda patienten vård.
Syftet med upphandlingen är säkerställa vård för patienterna inom vårdgarantin.
Upphandlingen omfattar pre-operativ bedömning, kirurgisk behandling och post-operativ uppföljning (för SOREG registrering) av obesitaskirurgi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111000 Sjukhustjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen