423521-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Trafikplanerare med ansvar för trafikfrågor i genomförandeskedet NDS.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Trafikkontoret avser att genomföra en upphandling för konsultuppdrag i Norra Djurgårdstaden. Arbetet syftar till att för trafikkontorets räkning medverka i projektet Norra Djurgårdsstaden som stadens trafikplanerare med särskilt ansvar för trafikfrågor under genomförandeskedet. Projektet drivs av exploateringskontoret och trafikkontoret ansvarar för trafikplaneringsarbetet samt svarar för trafiktekniska lösningar inom och i anslutning till projektet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner