See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunal vuxenutbildning
Beskrivning: Teoretisk- och yrkesutbildning inom kommunal vuxenutbildning på entreprenad.
Intern identifierare: UH-23-36821
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Distanskurser på gymnasial och grundläggande nivå
Beskrivning: Distansutbildning för samtliga kurser på gymnasial och grundläggande nivå, inklusive prövning av kurserna, i bifogad lista (bilaga 1) samt ytterligare minst 150 valbara kurserna. I anbudet ska anges vilka kurser som anbudet omfattar. Kurserna kan bytas ut under avtalsperiodens gång efter godkännande av beställaren. Alla kurser ska erbjudas till samma pris per poäng.
Intern identifierare: 1. Distanskurser på gymnasial och grundläggande nivå
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Yrkespaket inom barn- och fritidsprogrammet samt vård- och omsorgsprogrammet
Beskrivning: De nationella yrkespaketen inom barn- och fritidsprogrammet samt vård- och omsorgsprogrammet. Lämna anbud på undervisning både i klassrum och på distans samt i förekommande fall lärlingsutbildning. Till samma pris ska också beställaren ges möjlighet att skapa lokala yrkespaket med kurser inom anbudsområdet. I anbudet ingår också att tillhandahålla enstaka kurser inom anbudsområdet till samma pris per poäng som för yrkespaketen i anbudsområdet.
Intern identifierare: 2. Yrkespaket inom barn- och fritidsprogrammet samt vård- och omsorgsprogrammet
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 4. Yrkespaketet anläggningsförare inom bygg- och anläggningsprogrammet
Beskrivning: Det nationella yrkespaketet anläggningsförare. Lämna anbud på undervisning i klassrum eller i förekommande fall lärlingsutbildning.
Intern identifierare: 4. Yrkespaketet anläggningsförare inom bygg- och anläggningsprogrammet
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 3. Yrkespaket inom barn- och fritidsprogrammet samt vård- och omsorgsprogrammet i kombination med svenska som andraspråk på grundläggande nivå
Beskrivning: Kombinationsutbildning för de nationella yrkespaketen inom barn- och fritidsprogrammet samt vård- och omsorgsprogrammet i kombination med svenska svenska som andraspråk på grundläggande nivå. Undervisning av yrkeskurser i kombination med undervisning i svenska som andraspråk på grundläggande nivå (alla delkurser) i klassrum eller som lärlingsutbildning. Undervisning i yrkeskurser och svenska sker integrerat där ämneslärare och yrkeslärare tar gemensamt ansvar för elevernas utveckling av ämnes- eller yrkeskunskaper i såväl planering som undervisning. Utbildningarna ska bedrivas med stödjande insatser enligt beställarens definition. Till samma pris ska också beställaren ges möjlighet att skapa lokala yrkespaket med kurser inom anbudsområdet. I anbudet ingår också att tillhandahålla enstaka kurser inom anbudsområdet till samma pris per poäng som för yrkespaketen i anbudsområdet.
Intern identifierare: 3. Yrkespaket inom barn- och fritidsprogrammet samt vård- och omsorgsprogrammet i kombination med svenska som andraspråk på grundläggande nivå