2. Förfarande
Förfarande
Titel: Övervakning och incidenthantering
Beskrivning: Med den ökade hotbilden i omvärlden, och de riktade cyberattackerna mot vårdsektorn, så ser vi ett stort behov av att trappa upp vår robusthet och skydd. För att kunna möta dagens cyberhot och ökade krav på IT-säkerhet krävs en modern och skalbar SOC-tjänst som hanterar all information och data från loggar och system. En SOC innebär 24/7 övervakning av trafik, loggar och beteenden som kan fånga upp angreppsförsök eller motverka direkta attacker med hjälp av ett incident response team (IRT). Utgångspunkter för Region västerbottens arbete med informationssäkerhet är: - Lagar, förordningar och föreskrifter (tex. GDPR och MSBs föreskrifter) - Region Västerbottens riktlinjer - Avtal - Zero Trust Då Region Västerbotten även använder flera av Cisco/Microsofts tjänster för att skydda system, konton och informationstillgångar är det viktigt att leverantör har en god kunskap om deras produkter. Region Västerbottens IT-miljö består av flera siter som hostar vår virtuella server- och klientmiljö. Region Västerbotten har ca: 10 000 st vårdnära datorer och 5 400 administrativa datorer, ett antal av dessa är virtuella desktops (VDI), samt 7 000 st mobila enheter. Region Västerbottens mål är att teckna avtal med en leverantör som har en gedigen erfarenhet av information- och IT- säkerhetsarbete. Region Västerbotten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt utan förhandling utifrån anbud.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Med anledning av det ökade cyberhotet offentlig sektor utsatts för behöver Region Västerbotten skyndsamt upphandla denna tjänst.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96902:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 75122000 Hälsovårdsförvaltning, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Regionen vill köpa tjänst utanför kontorstid men även ha option på att köpa det under kontorstid. Som option gäller även förlängning om ett år vid tre tillfällen, totalt tre år.