Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för Data Warehouse och informationslösningar
Referensnummer: STK-2019-1268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förvaltnings- och supportåtagande för Malmö stads Data Warehouse och tillhörande dataextraktions- och dataexponeringslösningar. Upphandlingen avser också konsulttjänster för utveckling av Data Warehouse-lösningar och informationslösningar för dataextraktion, dataexponering, analys, datautforskning och visualisering.
Huvuddelen av lösningarna baseras på teknologier tillhandahållna av Microsoft och Qlik.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen