See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stadsarkitekt
Beskrivning: Upphandlingen avser avtal för konsultuppdrag inom stadsarkitekttjänster. Då kommunen för närvarande saknar en anställd stadsarkitekt, finns ett behov av att anlita en konsult motsvarande cirka 20 procent av en heltidstjänst, vilket motsvarar ungefär en arbetsdag per vecka. Uppdraget kräver fysisk närvaro på kommunkontoret i Kils kommun. I updraget kommer bland annat att ingå att leverera arkitekttjänster genom deltagande i tjänstemannaberedningar i samband med planläggning och bygglovsgranskning samt framtagande av detaljplaneförslag, illustrationer och gestaltningsförslag. .
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109684:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71400000 Stadsplanering och landskapsvård