42371-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för kraftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad och kablifiering Norra Täby.
Referensnummer: UH-2017-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Elnätet i norra Täby med konstruktionsspänning 24 kV är matat från fördelningsstationerna T9 Kyrkbyn, T5 Vallabrink, T3 Myrängen och T10 Ensta. Anläggning som ska rivas och ersättas består av ca 50 km luftledningsnät, ca 130 km lågspänningsnät (matarkablar och serviser), 16 st. nätstationer samt ca 850 kabelskåp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45112000 Grävning och schaktning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 31320000 Kraftledningskablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Elnätet i norra Täby med konstruktionsspänning 24 kV är matat från fördelningsstationerna T9 Kyrkbyn, T5 Vallabrink, T3 Myrängen och T10 Ensta. Anläggning som ska rivas och ersättas består av ca 50 km luftledningsnät, ca 130 km lågspänningsnät (matarkablar och serviser), 16 st. nätstationer samt ca 850 kabelskåp. Snittåldern på nätet är ca 35 år och anses därmed åldersbestiget. För att öka tillförlitligheten, minska avbrottstiden samt möta nuvarande och framtida kapacitetsbehov skall 24 kV nätet kablifieras och förstärkas. I samband med förstärkning av 24 kV nätet skall identifierat lågspänningsnät (0,4 kV) med tillhörande anläggningar förnyas.
Material och tjänster som tillhandahålls:
— Nätstationer inkl. trafo;
— Kortslutningseffekter på ovanliggande nät. Även jordtagsvärden tillhandahålls;
— 24 kV-kabel 3 x 240 AXAL TT-PRO eller motsvarande;
— 0,4 kV-kabel 4 x 240 N1XV, N1XE.
Projektering, beredning, tillstånd och utförande av msp- och lsp-nätet. Projektering redovisas för varje huvuddel i projektet, projektet kommer vara indelat i ett antal huvuddelar och kostnadsreglering sker via prissatt mängdförteckning.
Arbetet på totalentreprenad beräknas pågå från hösten Q4 2017 t.o.m. Q4 2021.
Förfrågningsunderlag beräknas skickas ut via E-Avrop till kvalificerade entreprenörer Q1 2017.
Ett tilldelningsbeslut kommer att fattas.