423820-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning i Täby kommun
Referensnummer: SBN 2020/351-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun upphandlar en entreprenör för insamling av kommunalt avfall.
Entreprenaden avser kommunalt avfall, det vill säga avfall som enligt 15 kap. Miljöbalken (1998:808) faller under kommunens ansvar att samla in, transportera och återvinna eller bortskaffa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar hämtning av:
·       Mat- och restavfall
·       Grovavfall
·       Trädgårdsavfall
·       Julgranar
·       Latrin
·       Elavfall inkl. bärbara batterier från hushåll
·       Farligt avfall från hushåll
·       Kundtjänst, registerhållning och fakturering för samtliga uppdrag
·       Inköp, lagerhållning, utställning och hemtagning av kärl med tillbehör
Som option kan uppdraget även komma att omfatta:
·       Mobil insamling av farligt avfall samt småelektronik
·       Insamling av returpapper från enfamiljshushåll
Under ett år görs ungefär 1 000 000 tömningar av kärl/säck i olika storlek och med olika frekvens. Hushållen erbjuds att välja hämtfrekvens samt kärlstorlek. Hushållen kan välja mellan 1 gång/vecka, var 14:e dag eller en gång/månad, kärlstorlekar varierar från 140 liter upp till 240 liter.
Flerbostadshus kan välja tömning 1 gång/vecka upp till 3 gånger/vecka och kärlstorlekar från 190 liter upp till 660 liter.
För enfamiljshushållen finns möjlighet till abonnemang och budning av tjänster för hämtning av grovavfall, trädgårdsavfall, latrin, elvfall och farligt avfall. Antalet abonnemang för de olika tjänsterna är ungefär 3 000 med olika hämtfrekvenser. Antalet budningar är ungefär 4 800 stycken per år.
Flerbostadshusen har möjlighet till hämtning av grov- och elavfall fastighetsnära. För hämtning av grovavfall i kärl erbjuds olika intervall, från 12 gånger per år till 156 gånger per år. Flera bostadsrättföreningar/samfälligheter har hämtning av elbur med elavfall, från en gång/månad till hämtning en gång/kvartal.
För kundtjänst, registerhållning och fakturering för samtliga uppdrag innebär att den upphandlade entreprenören svarar på ungefär 10 200 samtal och 5 000 inkomna e-postmeddelanden från invånare varje år. Uppdraget innebär också utskick av drygt 30 000 fakturor per år