See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS- Vuxenutbildning Campus
Beskrivning: Nyköpings kommun avser att inrätta ett dynamiskt inköpssystem för Kommunal vuxenutbildning på grundläggande och gymnasial nivå, kurser och yrkespaket med olika studieformer. Systemet är tänkt att vara ett ändamålsenligt och smidigt verktyg för att kunna köpa de kurser och utbildningar som arbetsmarknaden och individen efterfrågar. Nyköpings kommun har ungefär 58 200 invånare. Komvux i Nyköpings kommun omfattar ca 450 elever på grundläggande kurser och ca 1500 elever på gymnasiala kurser samt inom yrkesutbildning ca 300 elever, på årsbasis. Nyköpings kommun ämnar bredda utbudet av yrkesutbildningar inom komvux samt utöka antalet platser på kombinationsutbildningar. Nyköpings kommun vill höja utbildningsnivån hos kommuninvånarna samt minska behovet av ekonomiskt bistånd och öka självförsörjningen bl a genom fokus på utbildning. Från och med 2025 bildar Nyköpings kommun ett primärt samverkansområde med Oxelösunds kommun och Trosa kommun, vilket innebär att kommunerna ska samverka om planering, dimensionering och erbjudande av utbildning i yrkesämnen och sammanhållna yrkesutbildningar inom komvux på gymnasial nivå. Varje samverkande kommun ska erbjuda all sådan yrkesutbildning som anordnas av huvudmännen i det primära samverkansområdet.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Pedagogik och lärarutbildning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80521000 Utbildningsprogram
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Humaniora och konst
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Samhällsvetenskap, juridik, handel, administration
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Naturvetenskap, matematik och informations- och kommunikationsteknik (IKT)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Teknik och tillverkning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Lant- och skogsbruk samt djursjukvård
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Hälso- och sjukvård samt social omsorg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Tjänster
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Övrig utbildning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108901:Lot:9