423848-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster av sjuksköterskor, fysioterapeuter och arbetsterapeuter.
Referensnummer: 2017/IN0039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Borås stad, Bollebygds kommun och Ulricehamn kommuns behov av bemanning av tjänster inom yrkeskategorierna, sjuksköterskor, fysioterapeuter och arbetsterapeuter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster, 85312500 Rehabiliteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen