Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillgänglighetsanpassning Djurgårdsfärjorna Nr 8-11.
Referensnummer: TN-2017-0852
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50241100 Reparation av fartyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting äger genom Waxholms Ångfartyg AB (WÅAB) Djurgårdsfärjorna av serien 8-11. De levererades till WÅAB under perioden 1977-1998. Syftet var trafikuppdrag året runt inom Stockholms hamnområde, och där har fartygen i huvudsak trafikerat Slussen-Skeppsholmen-Allmänna Gränd.
Vid Trafiknämndens sammanträde 31.5.2016 fattades beslut om ”Utredning om ett modernt pendelbåtstonnage samt strategiskt skärgårdstonnage (SL 2014-2746-7)”. Däri framgår att bl.a. att ”reinvestering i befintliga pendelbåtar (Djurgårdsfärjorna) på linje 82” ska ske.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50241000 Reparation och underhåll av skepp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varvtjänster gällande tillgänglighetsanpassning och reinvesteringar på Djurgårdsfärjorna Nr 8-11.