424079-2018 - ResultatSverige-Västerås: Marina anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av Västerås Hamn - Marinsvängarmar
Referensnummer: FN 2018/00313-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45244000 Marina anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser dimensionering, leverans, installation och drifttagning av fyra (4) nya DN250 (10”) marinsvängarmar till oljekaj.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45244000 Marina anläggningsarbeten, 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 34930000 Marin utrustning, 34931000 Anläggning till hamnar, 45244100 Marina anläggningar, 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50246000 Underhåll av hamnanläggningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen