424132-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Björkvallsskolan – Underhåll och renovering, Hus H1-H3
Referensnummer: SFB-2023-XXXXX
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Renovering av Björkvallsskolan. Skolan ska genomgå en omfattande renovering de kommande åren och det här projektet innefattar Hus H1-H3. Byggnaden är indelad i 3 st “skepp” med en korridor i mitten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261210 Takläggningsarbete, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421132 Montering av fönster, 45442100 Målning, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen