424171-2020 - PlaneringSverige-HALMSTAD: Byggnadsanläggning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underlag till förannons/förhandsmeddelande gällande Hallands sjukhus Halmstad, byggnad 201 – Tak- och fasadrenovering
Referensnummer: DNRGS200142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland, Regionfastigheter kommer i början på oktober månad, 2020 att publicera en upphandling
Gällande tak- och fasadrenovering inkl en tillbyggnad av ett fläktrum på yttertaket på byggnad 201 vid Hallands sjukhus Halmstad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser
• omläggning av yttertak med plåt respektive tätskiktsmatta
• utbyte av plåtfasader och balkongskärmar av plåt
• rengöring av fasader
• utbyte av stuprör
• tillbyggnad av fläktrum på yttertak
• utbyte av åskledare
På byggnad 201 inom Hallands Sjukhus Halmstad.