424201-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utbildning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kunskapsprov, lämplighetsprov och kurs i svenska författningar för utbildade utanför EU/EES
Referensnummer: 2.7-12268/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80320000 Medicinsk utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen kommer att genomföra upphandling av kunskapsprov, lämplighetsprov och kurs i svenska författningar för utbildade utanför EU/EES under hösten 2019. Upphandlingen kommer att omfatta kunskapsprov och lämplighetsprov för samtliga 22 legitimationsyrken och kommer att vara indelad i flera olika anbudsområden. Upphandlingen kommer preliminärt att annonseras under vecka 42.
Mer information kommer att framgå av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen