424203-2019 - PlaneringSverige-Lerum: Socialvård och tillhörande tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning - personlig assistans
Referensnummer: KS19.435
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun kommer att genomföra en upphandling av personlig assistans.
Med denna förhandsannons vill kommunen bjuda in leverantörer att delta i en marknadsundersökning inför upphandlingen. Genom marknadsundersökningen vill kommunen utreda vilka aktörer som finns på marknaden och hur den kommande upphandlingen skulle kunna utformas. Deltagandet i marknadsundersökningen är inte en förutsättning för att kunna delta i den kommande upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85140000 Diverse hälsovård, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser personlig assistans.
Alla leverantörer som är intresserade av att delta i marknadsundersökningen ombeds att anmäla sig till tiinamari.ruottinen@lerum.se senast den 17 september 2019. I anmälan ska leverantören kort beskriva sin verksamhet. Cirka 3-5 aktörer kommer att bjudas in till individuella möten under vecka 41 hos Lerums kommun, under förutsättning att det finns så många som har anmält sig. Övriga leverantörer än de som bjuds in till individuella möten har möjlighet att delta i marknadsundersökningen genom att svara på frågor via e-post.