424225-2019 - PlaneringSverige-Säffle: Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster Mark/Väg samt VA i mark
Referensnummer: UH-2016-107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster avseende små till stora utredningar, ny och ombyggnad.
Uppdragen inkluderar projekteringsarbeten, upprättande av förfrågningsunderlag, arbeten i förprojektstadiet, förstudier, skisser, program, utredningar, inventeringar, upprättande av miljökonsekvensbeskrivningar, framtagning av gestaltningsskisser.
Resultatet från ovanstående uppdrag kan komma att utgöra underlag för större projekt. där separat upphandling av projekthandlingarna kan komma att ske.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71351500 Markundersökningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen