424233-2019 - KonkurrensutsättningSverige-HERRLJUNGA: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm till Hemgården
Referensnummer: 19/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni av Herrljunga kommun att lämna anbud avseende Trygghetslarm till särskilt boende - Köp av larmsystem
Herrljunga kommun har två omvårdnadsboenden för äldre; Hagen och Hemgården.
Uppdraget avser leverans av nytt trygghetslarm till det särskilda boendet Hemgården som är tryggt, säkert och användarvänligt för brukaren.
Utöver brukarens behov ska larmet vara framtidssäkrat på så sätt att det är kompatibelt för att byggas ut med ytterligare tjänster inom e-hälso området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragsbeskrivning
Larmsystemet ska vara lätthanterligt och överskådligt för baspersonal. Från larmsystemet ska statistik och rapporter lätthanterligt kunna tas fram av verksamhetsansvariga.
Det åligger anbudsgivaren att väl orientera sig om byggnadens utformning, vägg- och golv/takmaterial, ytterområden och andra omständigheter som kan påverka såväl installationsarbetet som larmets funktion. Eventuella ändringar som påverkar fastigheten ska göras i samråd med respektive fastighetsägare.
Om anbudsgivarens lösning inkluderar utnyttjande av publika mobila telefoni- och/eller datanät ska befintlig och kommande ny IT-infrastruktur användas. Anbudsgivaren ska försäkra sig om att nödvändig täckning finns inomhus i den berörda fastigheten. Om det krävs extra utrustning för att uppnå nödvändig täckning ska detta införskaffas i samråd med kommunen.
Befintligt larmsystem skall kunna brukas under utbytet. Synliga delar av det befintliga larmet som inte fyller någon funktion framöver, ska nedmonteras och bortforslas av anbudsgivaren, om inte annan överenskommelse träffas.
Det åligger även anbudsgivaren att kontrollera att samtliga beställda och efterfrågade funktioner uppnås. Beställaren kommer i denna upphandling att teckna kontrakt med en (1) leverantör.
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara beställaren tillhanda senast 2019-10-09 23:59