42427-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkeskläder och skyddsutrustning.
Referensnummer: 16SV595
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser yrkeskläder (varselkläder, arbetskläder, handskar och arbetsskor/stövlar samt skyddsutrustning (t.ex. hjälmar, andningsskydd, hörselskydd och fallskydd). Upphandlingen är indelad i 2 delområden:
1. Yrkeskläder.
2. Skyddsutrustning.
Anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ett eller båda delområdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen