424296-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster inom cybersäkerhet
Referensnummer: 2020090008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för tjänster inom cybersäkerhet genom förhandlat förfarande. Nu publiceras det första steget och Inera AB bjuder intresserade leverantörer att inkomma med en anbudsansökan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48730000 Säkerhetsprogramvara, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72212700 Verktygsprogram för programvaruutvecklingstjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal för tjänster inom cybersäkerhet genom förhandlat förfarande.
Intrång, hackning av tjänster, Ransomware, missutnyttjande av tjänster (t.ex. Bitcoin brytning eller Botnets och bandbredd), informationsläckage och stillestånd osv. Listan på hur skadlig kod som kan nyttja möjliga sårbarheter i våra tjänster och applikationer i våra arbetsstationer blir tyvärr bara längre och längre.
Syftet med upphandlingen är att Inera AB ska få bättre kontroll över sin IT-säkerhetsmiljö internt, det vill säga nät och arbetsplatser inom Ineras lokaler, samt över de tjänster som Inera, via sina driftsleverantörer, har driftansvar för.