424307-2021 - ResultatSverige-Djursholm: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Projektledning och Byggledning Hus och Anläggning/VA
Referensnummer: FN 2021/0050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet ska tillgodose Danderyds kommuns behov av konsulter inom Projekt- och byggledning hus och anläggning/VA
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71540000 Byggteknisk ledning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA ALLMÄN ORIENTERING
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulttjänster inom området projektledning och byggledning för hus och anläggning. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt att skapa mervärden för invånarna i Danderyds kommun.
Upphandlingen ska tillgodose Danderyds kommuns behov av extern kompetens och externa resurser vad gäller konsulter inom området Projektledning.
Kommunen har för avsikt att anta tre (3) leverantörer. Avtalen kommer att rangordnas. Rangordningen tillämpas för samtliga uppdrag.
Anbudsgivaren som enligt utvärderingskriterierna inkommit med det bästa anbudet rangordnas som nr ett (1) och ska tillfrågas först vid beställning. Den anbudsgivare som inkommit med det näst bästa anbudet rangordnas som nr två (2) och ska tillfrågas om rangordnad nr ett (1) inte har möjlighet att ta det uppdraget eller inte svarar inom vid förfrågan bestämd tid. Rangordnad nr tre (3) tillfrågas därefter.
Danderyds kommun garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.
AUA.12 Beställare
Danderyds kommun, Tekniska kontoretMagnus Fridell, FastighetschefBox 74182 11 Danderyd
Upphandlande myndighet
Danderyds kommun, org. 2120000-0126Djursholms AB, org. 556002-2831Studievägen Fastighets AB, org. 559100-5169
samt ev framtida tillkommande helägda dotterbolag.
AUA.2 Orientering om objektet
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt LOU 6 kap. 2 §.