424329-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Statistiktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av produktion av statistik om lastbilstrafik 2022 – 2023 plus optioner
Referensnummer: Sta 2021/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79330000 Statistiktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Produktion av statistik Lastbilstrafik samt rapportering av statistiska uppgifter till Eurostat. Uppdraget innebär insamling av uppgifter, bearbetning samt produktion av tabeller och produktionsbeskrivningar. Officiell statistik om Lastbilstrafik publiceras per kvartal och helår.
Alla dokument rörande denna upphandling finns att tillgå på TendSign (www.tendsign.com). Det är upp till leverantören att hålla sig underrättad om vad som sker i upphandlingen via denna webbsida.
Om en anbudsgivare anser att upphandlingsdokumentet behöver förtydligas för att det ska var möjligt att lämna anbud ska frågor ställas till Trafikanalys via ovannämnda webbsida. Trafikanalys kan inte garantera att frågor som ställs efter den 25 maj 2021 besvaras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72313000 Datafångsttjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 79311200 Genomförande av undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dokument samt frågor under anbudstiden
Om frågor skulle föranleda förtydligande eller justering av upphandlingsdokumentet kommer dessa att publiceras på webbsidan. Endast skriftliga svar och förtydliganden lämnade på detta sätt är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet. Samtliga svar utgör en del av upphandlingsdokumentet. Trafikanalys besvarar endast frågor som medför behov av förtydliganden av upphandlingsdokumentens innehåll.