Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbyrå 2023
Referensnummer: UH 2022-000037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsalahem söker en leverantör inom webbyråtjänster för utveckling, support och förvaltning av Uppsalahem ABs webbplats (www.uppsalahem.se), boendeapp, stödtjänster, samt integrationer och API:er. Uppsalahem har flera samarbetspartners där tjänster eller funktioner bygger på samarbeten eller utbyten, till exempel Uppsala kommun, AktivBo eller andra leverantörer. En av de viktigaste bolagen som vi samarbetar med är Uppsala bostadsförmedling (www.bostad.uppsala.se), där vi genom integrationer skickar och hämtar information om våra lediga bostäder som publiceras på deras webbsida.
Vi är inne i en intensiv utvecklingsfas där vi ser över stora delar av vårt erbjudande av e-tjänster. Uppsalahem söker därför efter en proaktiv leverantör proaktiv utvecklingspartner med goda omvärldskunskaper, en tydlig och involverande arbetsprocess, som har hög ambitionsnivå gällande användarupplevelse, interaktionsdesign, webbdesign och teknik.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72212312 Programvaruutvecklingstjänster för elektronisk publicering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen