Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anhörigsäng
Referensnummer: UC-2018-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier
II.1.4.
Kort beskrivning
Anhörigsängar för löpande beställningar under avtalsperioden. Det finns sex stycken optioner som Region Östergötland har rätt att utlösa under avtalsperioden eller under någon av nedan angivna förlängningsperioder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192100 Sjukbäddar, 39143100 Sovrumsmöbler, 39143111 Sängbottnar, 39143112 Madrasser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är på grund av upphandlingens art. De efterfrågade produkterna har ett sådant samband att en uppdelning på separata anbudsområden inte är motiverat.