2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för skolskjuts
Beskrivning: Upphandlingen avser ett system där skolverksamheten kan administrera skolskjuts för elever i grundskola, anpassad grundskola, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Systemet behöver vara ett stöd för minska handpåläggningen och samtidigt vara rättssäkert. Det efterfrågade systemet ska vara en helt molnbaserad SaaS-lösning (Software as a Service) där leverantören ansvarar för drift, underhåll, backup och uppdateringar.
Intern identifierare: KS2026/158
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000