424417-2020 - ResultatSverige-Umeå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reservvärmeanläggning Norrlands universitetssjukhus
Referensnummer: RS 751-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrlands Universitetssjukhus (NUS) försörjs idag via fjärrvärme levererad från det kommunala värmeverket samt egenproducerad geovärme men saknar reservförsörjning. Tre av totalt sex reservkraftaggregat i byggnad 19C har uppnått sin tekniska livslängd och behöver bytas ut.
Projektet innefattar installation av en kombinerad reservkrafts- och reservvärmeanläggning som ska betjäna sjukhuset.
Utöver ovan beskrivna åtgärder ska en ny fjärrvärmecentral och transformatorstation installeras i 19C.
Entreprenaden kommer genomföras som en samverkansentreprenad i form av partnering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppförande av en kombinerad reservkrafts- och reservvärmeanläggning vid Norrlands universitetssjukhus.