424455-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Trelleborg: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för brand- och räddningstjänst
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetens hus.
Referensnummer: SEN 2017/182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45216120 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för brand- och räddningstjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
Trelleborgs kommun inbjuder till anbudsgivning avseende Trygghetens hus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45216121 Byggnation av brandstation, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231112 Installation av rörsystem, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45343000 Installation av brandskydd, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45343200 Installation av brandbekämpningsutrustning, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nybyggnation av brandstation.