424456-2021 - ResultatSverige-Malung: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av transporter mellan kommunens verksamheter
Referensnummer: 21/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Transporterna avser färdiglagad mat, tvätt, källsorterat avfall, post och övriga varuleveranser mellan tillagningskök, mottagningskök, förskolor, skolor, äldreboenden, tvätteri, återvinningscentral, Posten och kommunhuset.
Omfattningen framgår mer detaljerat i bilagorna.
Om kommunen
Malung-Sälens kommun har ca 10 000 invånare och ligger i Dalarna. Malung-Sälens kommun är en organisation där verksamheten bedrivs både i förvaltnings- och bolagsform. Totalt har koncernen en balansomslutning på ca 1,8 miljarder kronor och antalet anställda är ca 800 årsanställda. Det finns en gemensam förvaltning och sju kommunala bolag. Ni kan läsa mer om Malung-Sälens kommun på www.malung-salen.se.
Omfattning
Transporterna avser färdiglagad mat, tvätt, källsorterat avfall och övriga varuleveranser mellan tillagningskök, mottagningskök, förskolor, skolor, äldreboenden, tvätteri och återvinningscentral, i enlighet med upphandlingsdokumenten inkl. bilagor och anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60161000 Pakettransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen