424463-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation SiS Hässleholm.
Referensnummer: SPF2017-047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av lokaler för LVU-verksamhet. Nybyggnaden innehåller 4 stycken boendeavdelningar, lokaler för skolverksamhet samt administrativa lokaler och storkök. BTA nybyggnad ca 8 300 m².
Option i upphandlingen är ombyggnad av befintliga lokaler i samverkan på totalentreprenad. BTA ombyggnad ca 1 200 m².
Beställaren har under hösten 2017 handlat upp prefab betongstomme till projektet. I samband med kontraktstecknande med GE kommer samordningsansvaret på prefab betongstomme att överföras på GE.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45215200 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för socialtjänsten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen