424464-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagsförsäkringar
Referensnummer: N/A
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Operan upphandlar följande försäkringar:
A) Egendom, verksamhets- och produktansvar, tilläggsförsäkringar samt transportförsäkring,
B) VD- & styrelseansvarsförsäkring,
C) Musikinstrumentförsäkring,
D) Tjänstereseförsäkring, besöksolycksfallsförsäkring & försäkring för
Affärsbesökare/ företagets gäster,
E) Fordonsförsäkring,
F)- Cyberförsäkring.
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera områden. Varje område utvärderas separat. Operan tecknar avtal med ett försäkringsbolag per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar, 66516000 Ansvarsförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen