See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Professionell kamera‑, AV‑, ljus‑ och ljudutrustning
Beskrivning: Region Värmland avser upphandla Professionell kamera-, AV-, ljus- och ljudutrustning. Upphandlingen syftar till att säkerställa tillgång till professionell kamera-, AV-, ljus‑ och ljudutrustning för Region Värmlands verksamheter. Avtalet kommer huvudsakligen att användas av verksamheter med behov av professionell och pedagogisk medieutrustning, såsom Molkoms folkhögskola (foto, film, animation m.m.), Region Värmlands kommunikationsavdelning samt Folktandvården, men ska även kunna användas av övriga verksamheter inom Region Värmland. Upphandlingen är uppdelad i två (2) delområden där leverantörer kan välja att lämna anbud på ett eller flera delområden. Avsikten är att teckna avtal med 1 leverantör för respektive delområde.Delområde 1 - Professionell kamera‑ och kringutrustningDelområde 2 - Ljus, ljud och scenteknikLeverantörer som planerar lämna anbud i denna upphandling uppmanas att först läsa igenom Administrativa föreskrifter för en beskrivning av upphandlingen. Därefter nogrant läsa igenom övriga upphandlingsdokument. Utvärdering av inkomna anbud påbörjas i augusti 2026, efter semesterperioden. Tilldelningsbeslut är planerad att skickas ut vecka 37 2026, med reservation för både tidigare- och senareläggning beroende på utvärderingsprocessen. Anbud med ofullständigt inlämnande uppgifter eller vid avsaknad av efterfrågade dokument kommer att förkastas.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38650000 Fotoutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Professionell kamera- och kringutrustning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114883:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38651000 Kameror, 32342410 Ljudutrustning, 32321100 Film- och videoutrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ljus, ljud och scenteknik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114883:Lot:2