Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för byggservice
Referensnummer: 20/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar byggservice i de fastigheter som ägs och förvaltas av beställaren. Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) anbudsgivare.
Beställaren bedömer att ramavtalet kommer att omfatta tjänster för avrop upp till ett sammanlagt värde av 15 000 000 kronor per år. Storleken på respektive avrop varierar från mindre underhållsarbeten om 1 500 kronor upp till större arbeten om 250 000 kronor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111100 Rivning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45420000 Snickerimonteringar, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 50000000 Reparation och underhåll, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen