424551-2021 - ResultatSverige-Ängelholm: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: KS 2020/620
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en Licenspartner och därtill kopplade konsulttjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar en Licenspartner och därtill kopplade konsulttjänster, genom avtal med en
leverantör som innehar såväl expertis som erforderliga verktyg samt agerar återförsäljare av licenser och
förnyelse av underhåll av licenser.
Avsikten är att kommunen ska förenkla och förbättra sin licenshantering vid nyanskaffning och
kompletteringsköp av licenser, förnyelse av service och support samt att säkerställa compliance vid
förändringar i sin IT-miljö.
Efterfrågade tjänster kan utgöras av installation, implementation, konfigurering, uppgradering, utbildning
och anpassningar av produkter.