See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datacenter och nätverk - Hårdvara och Licenser
Beskrivning: Upphandlingen är indelad i fem delar. Anbudsgivare kan själva bestämma om de vill besvara en eller flera delar.
Intern identifierare: 115-2187-2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48820000 Servrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Datacenter och nätverk - Hårdvara och Licenser
Intern identifierare: 1767225-0
Huvudklassificering (cpv): 48820000 Servrar
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 72300000 Datatjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del 1 - Hårdvara, datacenter
Beskrivning: Det primära syftet med denna del av upphandlingen är ett avtal med succesiva leveranser av hårdvara, licenser och tjänster för datacenterlösningar.
Intern identifierare: 1767228-1
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 30200000 Datorer och datamateriel, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del 2 - Hårdvara, nätverk
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är successiva leveranser av hårdvara, tillbehör, programvara, support för nätverk samt licenser. Även leveranser av produkter för Unified Communication kan bli aktuellt. Länsstyrelsen avser att bevara nuvarande driftmiljö som ett sammanhållet system och inte ersätta den befintliga miljön vilket kräver att i anbudet angivna produkter är helt kompatibla med Länsstyrelsens infrastruktur och dess manageringsplattform och övervakningssystem. Det initiala behovet är att komplettera befintlig utrustning för att uppnå bästa förhållande mellan produkt och ekonomi. Eventuella byten av produktfamiljer under avtalsperioden kommer att ske successivt. Produkterna får inte påverka Länsstyrelsens produktionsmiljö, leveransen till slutanvändare eller garantier. Erbjudna produkter ska kunna installeras i befintlig miljö utan några som helst modifieringar eller nedsättande av funktionalitet i miljön utan några som helst ytterligare investeringar. Erbjudna produkter får inte heller påverka garanti och support från tillverkaren, det får heller inte påverka befintlig installerad hårdvara.
Intern identifierare: 1827381-2
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 72300000 Datatjänster