424563-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Installation av datakablar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation av kabelsystem för data/telenät
Referensnummer: C 2019-1646
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45314320 Installation av datakablar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser i huvudsak installationskompletteringar i befintliga kabelsystemanläggningar inom och mellan byggnader där Chalmers tekniska högskola AB har sin verksamhet. Chalmers har sedan 2007 i huvudsak installerat spridningsnät/kabelsystem för datanät av systemtillverkaren AMP (CommScope Netconnect). Chalmers avser att fortsätta med detta kabelsystem under avtalsperioden samt kabelsystem ECS (European Cabling Systems).
Upphandlingen avser installation av:
Spridningsnät/kabelsystem för data/telenät.
Optofibernät stamnät/områdesnät.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen